Fundament

Czy warto stosować zaproponowane połączenie ławy fundamentowej i fundamentu płytowego – fundament kasetonowy?

Zdecydowanie polecamy to rozwiązanie. To co wyróżnia ten typ fundamentu to przede wszystkim trwałość i niezawodność konstrukcji. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze klienta.
To kompleks prac – fundament, posadzki, ogrzewanie podłogowe, dociepleniepionowa i pozioma, hydroizolacja, które wykonujemy jednocześnie i taniej!

Ściany

Czy zaleca się budowanie domu z wykorzystaniem materiału, jakim jest Silka (blok wapienno-piaskowy)?

Wybudowaliśmy i nadal budujemy domy z Silki. Przy wykorzystaniu tego materiału czy gazobetonu i Porothermu powstają znakomite budynki. Niestety przy tych technikach budowlanych należy wykonać nadproże żelbetowe, dlatego  proponujemy dwa rodzaje konstrukcji ściany: betonowe i szkieletowe. To pozwala na przyspieszenie prac budowlanych zakończonych stanem surowym budynku.

Ale przecież beton często kojarzony jest z zimnem?

Tak, zgadza się. Beton jest bardzo chłodny, ale w zasadzie jest to specyfika wszystkich kamiennych materiałów budowlanych. Na przykład najcieplejszy kamienny materiał wykorzystywany przy budowaniu ścian to gazobeton M400. Jego specyficzna przewodność cieplna wynosi 0,2-0,3 W/mK przy zewnętrznej wilgotności 60-80 %
i temperaturze otoczenia 5°C/-5°C, co odpowiada okresowi jesienno-wiosennemu. Zgodnie z nowymi wymaganiami od 01.01.2021 r  dla izolacji ścian zewnętrznych, grubość takiej ściany powinna wynosić 1m Cena jednego m3 gazobetonu znajduje się w przedziale cenowym betonu, więc dlaczego kupować materiał, który nie spełnia nowoczesnych wymagań. Jeśli chodzi o Porotherm 44 T Dryfix jego cena za 1 m3 to 400 zł. Jest to ‘ciepły’ materiał, ale przekroje domu i nadproża są wykonane z betonu, zatem należy je ocieplić tak samo jak i później całą ścianę.

Pomimo, że Porotherem, gazobeton i Silka stanowią częściowe ocieplenie, to nikt nie zostawia przecież ściany na tym etapie budowy.

Dokładnie. W sumie jaki sens ma materiał, który jest gorszy od betonu pod względem wytrzymałości i przyjmowania obciążenia mechanicznego. Od gazobetonu beton jest mocniejszy co najmniej  5-10 razy, od bloczku silikatowego 1,5-2 razy, natomiast o Porothermie nie warto tutaj wspominać, dlatego, że jest to materiał bardzo wymagający i czasochłonny w wykorzystaniu. W takim wypadku proponujemy zastosowanie żelbetu, a resztę środków zaplanowanych na budowę przeznaczyć na ocieplenie.  

Dlaczego budujemy domy szkieletowe, a nie w oparciu o panele SIP?

Po pierwsze domy wybudowane z wykorzystaniem technologii SIP są gorsze od klasycznych domów szkieletowych względem czasu potrzebnego na stworzenie konstrukcji. Panele SIP są zazwyczaj produkowane od 2 do 4 miesięcy. Budowa domu szkieletowego natomiast rozpoczyna się w ciągu tygodnia od otrzymania pozwolenia na budowę. Po drugie, układanie sieci inżynieryjnych domu wymaga dodatkowego czasu na budowę konstrukcji pod płyty kartonowo gipsowe, a w przypadku domów szkieletowych robi się to wraz ze ścianą. Po trzecie zarówno producentowi jak
i kupującemu, niełatwo jest kontrolować jakość materiałów. Domy powstałe z paneli SIP składają się ze styropianu i płyt OSB. Drugi z wymienionych materiałów zachowując właściwości drewna może pracować i zmieniać formę pod wpływem wilgoci. Ponadto panele SIP emitują szkodliwe substancje takie jak, np. formaldehyd, styren, fenol i amoniak.

https://ttp.ivgpu.com/wp-content/uploads/2017/01/48PDFsam_merge.pdf

Prace wewnętrzne

Dlaczego zrezygnowaliśmy z montażu grzejników?

Nowoczesne normy izolacji domów pozwalają odstąpić od wykorzystania grzejnika, ponieważ ogrzewanie podłogowe wytwarza dostateczną moc na pokrycie strat ciepła, co wynosi około 50 – 60 Wh/m2. Jest to wystarczające do ogrzewania i podtrzymywania temperatury w pomieszczeniu. Jednak należy pamiętać o tym, że w pomieszczeniach z dużymi oknami, typu okna tarasowe, montaż grzejników jest konieczny. W łazience natomiast można tylko zainstalować elektroniczny grzejnik łazienkowy, który w połączeniu z systemem ogrzewania podłogowego zapewni ciepło w okresie jesienno-wiosennym.

Czy stosujemy rekuperatory ciepła?

W ostatnim czasie zrezygnowaliśmy z używania rekuperatorów ciepła, ponieważ podczas działania szumią, co może powodować dyskomfort podczas snu domowników. Innym możliwym rozwiązaniem jest łatwy w obsłudze gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki niskiej cenie tego sprzętu warto zastanowić się nad jego montażem, gdyż pomaga zaoszczędzić środki finansowe nie tylko na ogrzewanie, ale także na chłodzenie pomieszczeń latem.

Dlaczego montujemy włączniki światła 90 cm od podłogi?

Montaż instalacji na wysokości 1,5 m od podłogi staje się już przeżytkiem. Dawniej, aby przypadkowo nie zahaczyć o włącznik, montowano go na wysokości oczu. Teraz nie jest to potrzebne, a nawet coraz mniej pożądane. Wygodniej jest nam wychylić rękę w stronę ściany, a nie podnosić ją. Dla dzieci w wieku 4-10 lat jest to niezwykle ważne, bo dzięki temu będą mogły samodzielnie włączyć światło w pokoju.

blank

Dlaczego zaleca się automatyczne bezpieczniki dla każdego z obwodów?

Bezpieczeństwo naszych bliskich jest najważniejsze. W każdej rodzinie są dzieci i niezależnie od wieku bardzo dociekliwe interesują się światem. Czasami ze względu na obowiązki nie możemy pozwolić sobie na ciągłe przebywanie i zabawę z dziećmi. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo naszych pociech, nie tylko w pokoju dziecięcym, ale w każdym pomieszczeniu, można odłączyć od prądu tylko gniazdka, a oświetlenie pozostawić włączone. To rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie również w sytuacjach, gdy doszło do awaryjnego odłączenia prądu.  Możemy w łatwy sposób odnaleźć przyczynę, gdyż oddzielne bezpieczniki światła i gniazdek elektrycznych pomogą nam wskazać źródło problemu pozwalając innym nadal korzystać z prądu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy czekać tak długo na pomoc elektryka.

Czy polecamy zamontowanie systemu zabezpieczającego budynek przed zalaniem?

Tak, jak najbardziej jest to wskazane. 10 lat temu wykonaliśmy gruntowny remont mieszkania. Niestety w późniejszym czasie doszło do zalania, które spowodował wadliwy kran. Na szczęście ubezpieczenie właściciela mieszkania pokryło połowę strat materialnych, ale można było nie dopuścić do tego typu awarii poprzez zamontowanie systemu antyzalaniowego. Teraz opcje montażu tego typu zabezpieczenia omawiamy z każdym klientem i od początku umieszczamy w projekcie!

Jakie rodzaje ścian wewnętrznych preferujemy?

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem są ściany ze zwiększoną izolacją akustyczną. Można to osiągnąć tylko za pomocą wełny bazaltowej, a zatem płyt kartonowo gipsowych połączonych z płytami OSB.

Dlaczego montaż napinanych sufitów jest dla nas priorytetowy?

Wykonujemy każdy rodzaj sufitu, np. z płyt gipsowych, podwieszany sufit kasetonowy, podwieszany sufit panelowy czy po prostu wykańczamy sufity tynkiem. Jednak największy nacisk stawiamy na nowoczesne sufity napinane. W dzisiejszych czasach to jedno z najlepszych rozwiązań. Ten typ sufitu jest przyjazny dla środowiska, szybki w montażu, bo potrzebujemy zaledwie jednego dnia na zakończenie prac, daje nam szeroki wybór kolorów oraz najważniejsze – pozwala na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni. Ponadto ważną kwestią jest również to, że jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie tego rodzaju sufitu w pomieszczeniu wykończonym, umeblowanym to możemy być spokojni o ład i porządek po zakończeniu prac.

Barrisol – https://barrisol.com/,  Clipso – https://www.clipso.com/